روش های جلوگیری از ورود ذرات معلق به داخل اتاق تمیز

روش های جلوگیری از ورود ذرات معلق به داخل اتاق تمیز

روش های جلوگیری از ورود ذرات معلق به داخل اتاق تمیز

روش های جلوگیری از ورود ذرات معلق به داخل اتاق تمیز و همچنین روش های تصفیه اتاق تمیز یکی از مهمترین کارهایی است که باید در هر فضای کلین روم انجام داد تا هم دستگاههای موجود در فضا و هم فیلترهای طراحی شده در فضای اتاق تمیز سالم و ایمن بمانند.

برای تصفیه ذرات گرد و غبار(پارتیکل های) موجود در هوا راه های مختلفی وجود دارد که عبارت است از:

  1. استفاده از دستگاه ذره شمار یا پارتیک کانتر
  2. بررسی جریان هوا در اتاق تمیز
  3. استفاده از محیط های کشت در نقاط مختلف اتاق تقسیم

دستگاه ذره شمار تعداد ذرات موجود در حجم معینی از هوا را اندازه گیری میکند در واقع این دستگاه حجم معینی از هوای اتاق تمیز(کلین روم) را می بلعد و آن را تجزیه تحلیل و اندازه گیری میکند.

مهندسین هوشمند به منظور سهولت در امر سفارش و مشاوره رایگان در انتهای هر مقاله سوالات متداول برای هر محصول همچنین لینک مستقیم جهت مشاهده تصویر محصولات و دیتاشیت هر محصول و شماره های تماس کارشناسان ما را قرار داده است تا به راحتی بتوانید ثبت سفارش انجام دهید.

خصوصیات لباس در اتاق تمیز

لباس کارکنان در اتاق تمیز و همچنین لباس آزمایشگاه استاندارد هایی دارد ، نمیتوان از هر نوع لباس و وسایلی برای کار در اتاق تمیزاستفاده کرد در ادامه موارد ضروری که برای لباس کار در اتاق تمیز بیان شده است را بررسی میکنیم.

جنس لباس اتاق تمیز (کلین روم) : لباس اتاق تمیز باید به نوعی باشد که خود ذرات معلق در هوا منتشر نکند و همچنین ميكرو ارگانيسم ها را به خود جذب نكند. جنس لباس اتاق تمیز باید از پلی استر خالص به علاوه 2 الی 5 درصد کربن باشد.

برای مشاهده محصول کلیک کنید

لباس آنتی استاتیک اتاق تمیز کد 02

نوع کفش اتاق تمیز: کفش اتاق تمیز (کلین روم) باید پاپوش ضد لغزش باشد و کفی صاف و لاستیکی داشته باشد.

برای مشاهده محصول کلیک کنید

پاپوش اتاق تمیز کد 10

سرپوش و ماسک : سرپوشی که دراتاق تمیز (کلین روم) استفاده می شود باید از جنس لباس اتاق تمیز باشد و همچنین کاملا سر را بپوشاند و ماسک اتاق تمیز (کلین روم) هم باید به وسیله دکمه به سرپوش متصل شود.

برای مشاهده محصول کلیک کنید

سرپوش اتاق تمیز کد 07

مدل لباس اتاق تمیز : لباس اتاق تمیز (کلین روم) باید برای آقایان و خانم ها یکسره باشد و همچنین بدون جیب باشد و تنها دارای زیپ باشد.

برای مشاهده محصول کلیک کنید

لباس آنتی استاتیک اتاق تمیز کد 15

روش های جلوگیری از ورود ذرات معلق به داخل اتاق تمیز

اساسا چرا باید یک اتاق تمیز یا کلین روم را نظافت کرد؟

اتاق‌های تمیز جهت حفظ محصولات از خطر آلودگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هزینه‌های زیادی بابت طراحی و ساخت این اتاق‌ها شده است اما فکر و برنامه کمی برای نگهداری اتاق تمیز وجود دارد.
اتاق‌های تمیز دارای تعداد بالایی از ذرات است و کارگران شاغل هم برای جلوگیری از انتشار آلودگی لباس‌های مخصوص این کار را می‌پوشند. پوشیدن لباس تولید ذره توسط افراد را متوقف نمی‌کند بلکه از انتشار آن در فضا جلوگیری می‌کند.

این عامل مخصوصا در فضاهای استریل حائز اهمیت است. ماشین‌آلات خود عامل بزرگ تولید و انتشار ذرات هستند و همین ذرات توسط جریان هوا حمل و به صورت حرکت موجی روی سطوح دیگر می‌افتد. حرکت افراد در اتاق، عامل دیگری از پخش ذرات محسوب می شود. استفاده از پاپوش‌ها و کفش‌های مناسب عامل مهمی در انتقال آلودگی کمتر نیز محسوب می‌شود.

در صورتی که این سطوح پاکسازی و نظافت نشود، این آلودگی به محصول منتقل می شود.ظاهر تمیز و آراسته در یک اتاق تمیز می تواند، نشان دهنده رفتار مناسب در اتاق و رعایت کلیات باشد اما ممکن است از نظر استاندارد اتاق تمیز خیلی آلوده باشد. برای تمیزکاری تجهیزات و سطوح دستمال تنظیف 4 لایه بدون پرز توصیه میشود این دستمال قابل شستشو و اتوکلاو است.

برای مشاهده محصول کلیک کنید

دستمال تنظیف 4 لایه

سوالات متداول

  • چرا از الیاف مصنوعی در بافت پارچه کلینروم استفاده میشود؟

عموما پارچه های موجود در بازار که از الیاف طبیعی ساخته شده اند دارای پرزهایی در سطح خود هستند. به همین دلیل بهترین پارچه برای تهیه ملزومات اتاق تمیز، پارچه ای با الیاف مصنوعی و همچنین آنتی استاتیک میباشد.

  • میزان برش در لباس های کلین روم چه میزان است؟

فقط در بخش های خاصی مانند حلقه آستین و قسمت هایی از شلوار دارای برش هایی میباشند که به هیچ عنوان در روی لباس قابل رویت نیستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 + پنج =

تماس با مامحصولات ما